Vyhľadávanie

Kontakt

Vaša plavba

Šaľa - Váh
Riečny kilometer 56

+421

vasa.plavba@gmail.com

Váh

Váh je najdlhšia slovenská rieka podľa toku na slovenskom území. Tečie od Tatier smerom na západ a pri Žiline sa otáča na juh. Nadmorská výška v mieste vzniku pri Kráľovej Lehote je 664 m n. m.. Váh vzniká sútokom dvoch menších riek - Bieleho a Čierneho Váhu. Biely Váh pramení na svahoch Kriváňa vo Vysokých Tatrách, Čierny Váh pramení pod Kráľovou hoľou v Nízkych Tatrách. Váh sa vlieva v Komárne do Dunaja (106,5 m n. m.)
 
Vážska kaskáda
Váh spôsoboval v minulosti mnohé záplavy, preto bola vybudovaná tzv. vážska kaskáda — systém 22 priehrad a vodných elektrární. Prvá je Liptovská Mara, posledná je v Maduniciach. Kaskáda má 22 elektrární, ktoré v roku 1996 vyrobili 1 965 132 MWh energie. Najnovšie postavenou je Vodné dielo Žilina.
 
Vodné dielo Kráľová
Vodné dielo Kráľová nazývané aj Kaskády je viacúčelové vodné dielo na rieke Váh, medzi Sereďou a Šaľou na riečnom kilometri 44,2 – 78,6.
Dielo bolo dokončené v roku 1985 s cieľom energetického využitia Váhu, protipovodňovej ochrany priľahlého územia, na ťažbu štrkopieskov, ako zásobník zavlažovacej vody, na splavnenie daného úseku Váhu, na chov rýb a ako prostredie na rekreáciu a vodné športy. Je súčasťou systému priehrad Vážskej kaskády.
Základné údaje
Výmera: 10,9 km²
Objem: 52 mil. m³
Výkon elektrárne: 45 MW
Rozmery plavebnej komory: 110 × 24 × 4,5 m (trieda VI.a)
 
Mosty
V meste sú postavené dva mosty cez rieku Váh. Jeden cestný most dlhý 299 m - štátna cesta 1. triedy I/75, spájajúca mestá Bratislava a Nové Zámky, Nitra a Duslo, a. s. Železničným mostom prechádza trať európskeho významu Bratislava - Galanta - Šaľa - Nové Zámky - Štúrovo. Neustála narastajúca záťaž štátnej cesty I/75 si vynútila realizáciu druhého cestného mostu v budúcnosti cez rieku Váh, bude základom veľkého obchvatu mesta a blízkych obcí, bude spájať skoro všetky existujú cestné ťahy spájajúce mesto s okolitými mestami a to cesty.
 
Zaujímavosti
Z hydrografického hľadiska by zdanlivo názov rieky mal byť Orava, pretože na sútoku s Váhom má väčšiu šírku. V skutočnosti je však pri sútoku priemerný prietok Oravy 35,55 m³/s a Váhu 40,94 m³/s.