VD Kráľová
Územie vodného diela Kráľová sa nachádza v južnej časti západného Slovenska medzi mestami Sereď, Galanta a Šaľa, obkolesené obcami Dolná Streda, Váhovce, Kajal, Kráľová nad Váhom, Dlhá nad Váhom, Šoporňa a Šintava. Územie nádrže s obvodovými ochrannými hrádzami a s odbernými objektmi sa rozprestiera na území Trnavského kraja, územie, kde je vybudovaná hať, vodná elektráreň a plavebná komora patrí do Nitrianskeho kraja.

Vodné dielo Kráľová je viacúčelové vodné dielo, stavebne ukončené v roku 1985, ktoré využíva úsek Váhu medzi Sereďou a Šaľou v rkm 44,2 - 78,6. VD bolo vybudované za účelom energetického využitia Váhu, ochrany priľahlého územia pred povodňami, odberu vody pre závlahy, splavnenie úseku Váhu, rybného hospodárstva, vodných športov, rekreácie ako i dotvorenie životného prostredia.
VD Kráľová - stabilizácia pravostrannej ochrannej hrádze
Hrádze sú vybudované zo štrkopieskov, proti priesakom vody vybavené šikmým hlinitým tesnením na návodnej strane s naviazaním na podzemnú ílovobetónovú stenu, zapustenú do neogénnych ílov. Na vzdušnej strane sú vybudované drény a odvodňovacie rigoly.
Na veľkej vodnej ploche, ktorej výmera činí cca 10,9 km2 vzniká pri prevažne severných vetroch vlnový režim, ktorý svojou energiou spôsobuje abrázie návodného svahu hrádzí. Pri tejto abrázii dochádza k poškodeniam ochranných hrádzí. Pri zanedbaní tohto vývoja abrázie môže dojsť k celkovému poškodeniu tesnosti a statiky zemných hrádzí. Tento jav postupne vyvolá deštrukciu hrádze. Deštrukcia hrádze vytvorí otvor, cez ktorý voda začne volne vytekať do okolitého terénu. Vytekajúca voda svojimi účinkami postupne rozruší zemnú hrádzu a vytvorí väčší otvor. Táto situácia spôsobí záplavy okolitého územia, jednak vodou z nádrže i pritekajúcou vodou Váhu.
Súčasný stav ochranných hrádzí vodného diela Kráľová nespĺňajú projektované parametre tesnosti a tým je ohrozená bezpečnosť aj účel protipovodňovej ochrany vodného diela, pretrhnutím hrádzí dôjde k nevyčísliteľným škodám v celej priľahlej oblasti.
Realizáciou vhodných technických opatrení sa zabezpečí primeraný stupeň protipovodňovej ochrany priľahlého územia, čím sa odstránia riziká súvisiace s nepredvídateľnými prírodnými katastrofami, ktoré spôsobujú záplavy.
Stavenisko predmetnej stavby sa nachádza v časti extravilánu obce Kajal, v k.ú. Kajal, na parcele č. 2600/1-ostatné plochy a parcele č.2600/2-vodné plochy, na návodnej strane pravostrannej ochrannej hrádze. Projekt rozdeľuje z hľadiska stabilizácie chránený úsek hrádze na tri úseky:
- v prvom úseku, v km 1,680 - 2,140 pravostrannej hrádze nádrže je stabilizácia riešená systémom 8 výhonov s vyplnením priestoru medzi nimi dosypom hrubozrnným štrkom
- v druhom úseku, v km 2,140 - 2,410 je navrhnuté zriadiť v sklone 1 : 8 hrubozrnný štrkový prísyp po súčasný terén
- v treťom úseku, v km 2,401 - 2,780 je navrhnuté chrániť návodnú pätu svahu záhozom z lomového kameňa v sklone 1 : 2 s pätkou
V súčasnosti sa naskytla možnosť riešiť protipovodňové opatrenia na tokoch čerpaním nenávratných finančných príspevkov zo štrukturálnych fondov EÚ. Dňa 5.11.2004 bola predložená žiadosť o nenávratný finančný príspevok a dňa 24.1.2005 ministerstvo životného prostredia SR žiadosť schválilo.
Dňa 23.2.2005 minister životného prostredia SR Prof. RNDr. László Miklós, DrSc. podpísal zmluvu o poskytnutí nenávratného finančného príspevku pre projekt "VD Kráľová - stabilizácia pravostrannej ochrannej hrádze". Účelom tejto zmluvy je spolufinancovanie schváleného projektu a tým poskytnutie finančného príspevku v zmysle operačného programu "Základná infraštruktúra", priority "Enviromentálna infraštruktúra", opatrenia 2.1 "Zlepšenie a rozvoj infraštruktúry na ochranu a racionálne využívanie vôd" a aktivity "Opatrenia na ochranu proti povodniam".
Celkové oprávnené výdavky na realizáciu projektu sú vo výške 12 920 tis. Sk. Finančný príspevok poskytnutý na základe zmluvy je vo výške 12 274 tis. Sk. Oprávnené výdavky na realizáciu projektu sú financované 80% Európskou úniou, 15% štátnym rozpočtom a 5 % z vlastných zdrojov SVP, š.p. OZ Piešťany, ako investora stavby.
Realizácia stavby, ktorej dodávateľom je PHS Stavebno-obchodná spoločnosť s. r. o. , je naplánovaná na obdobie od 3/2005 do 5/2006.
Realizáciou uvedených technických opatrení sa zabezpečí stabilizácia pravostrannej ochrannej hrádze nádrže, ochrana obnaženého tesnenia, zabezpečí sa bezpečnosť vodného diela tým aj komplexnejšia protipovodňová ochrana priľahlého územia.
VD Kráľová - odstránenie následkov povodne z roku 1997
Hlavnými objektmi VD Kráľová sú vodný stupeň obsahujúci hať, vodnú elektráreň a plavebnú komoru a zdrž rovinného typu s obvodovými ochrannými hrádzami a odbernými objektmi.
Plavebá komora je situovaná na pravej strane stupňa. Je riešená pre vodnú cestu triedy E 21-350. Celková dĺžka plavebnej komory je 195,4 m, užitočná dĺžka 110 m, svetlá šírka 24 m, hĺbka 19,5 m. Proti hornej vode je komora hradená oceľovým segmentom výšky 7,3 m. Dolné hradenie tvoria oporné otočné vráta 2x15,6x12,0 m.
Počas povodne v roku 1997 boli zničené vráta provizórneho uzáveru na hornom zhlaví plavebnej komory. Za súčasného stavu nie je možné vykonávať revízie ani údržbu technologických konštrukcií plavebnej komory. Realizovať potrebné revízie a údržby je možné po zriadení provizórneho uzáveru horného zhlavia.
Na hornom zhlaví plavebnej komory je navrhnutý provizórny uzáver, ktorý nahradzuje pôvodný veľkoplošný 75 tonový uzáver, havarovaný počas povodne 1997. je navrhnutý nový typ uzáveru. Uzáver bude riešený 7 samostatnými hradidlami segmentovej konštrukcie. Konštrukčná výška hradidiel je 1,1 m, svetlá šírka 24,0 m. drážky v bočných stenách a dne plavebnej komory pre osadenie vodiacich a dosadacích armatúr segmentov sa vypília do hĺbky 505 mm. Hradidlá sú navrhnuté ako plávajúce s nápustno - výpustnými otvormi, ktoré budú uzatvorené tesniacimi zátkami. Podľa potreby bude možné hradidlo napustiť vodou alebo zavzdušniť. Tesnenie hradidla je z tvarovanej gumy. Hradidlá budú namiesto hradenia priplavované z úložiska, ktoré bude vybudované na ľavej strane pri hornom zhlaví plavebnej komory.
Okrem 7 - mich hradidiel horného zhlavia budú vyrobené ešte 2 hradidlá toho istého typu, avšak navrhnuté na väčšie zaťaženie pre použitie hradenia dolného zhlavia plavebnej komory. Konštrukčná výška týchto hradidiel je 1,4 m a svetlá šírka 24 m.
V súčasnosti sa naskytla možnosť riešiť protipovodňové opatrenia na tokoch čerpaním nenávratných finančných príspevkov zo štrukturálnych fondov EÚ. Dňa 5.11.2004 bola predložená žiadosť o nenávratný finančný príspevok a dňa 24.1.2005 ministerstvo životného prostredia SR žiadosť schválilo.
Dňa 23.2.2005 minister životného prostredia SR Prof. RNDr. László Miklós, DrSc. podpísal zmluvu o poskytnutí nenávratného finančného príspevku pre projekt "VD Kráľová - odstránenie následkov povodne z roku 1997". Účelom tejto zmluvy je spolufinancovanie schváleného projektu a tým poskytnutie finančného príspevku v zmysle operačného programu "Základná infraštruktúra", priority "Enviromentálna infraštruktúra", opatrenia 2.1 "Zlepšenie a rozvoj infraštruktúry na ochranu a racionálne využívanie vôd" a aktivity "Opatrenia na ochranu proti povodniam".
Celkové oprávnené výdavky na realizáciu projektu sú vo výške 12 920 tis. Sk. Finančný príspevok poskytnutý na základe zmluvy je vo výške 12 274 tis. Sk. Oprávnené výdavky na realizáciu projektu sú financované 80% Európskou úniou, 15% štátnym rozpočtom a 5 % z vlastných zdrojov SVP, š.p. OZ Piešťany, ako investora stavby.
Realizácia stavby, ktorej dodávateľom je PHS Stavebno-obchodná spoločnosť s. r. o. , je naplánovaná na obdobie od 3/2005 do 5/2006.
Realizáciou uvedených technických opatrení sa zabezpečí možnosť pravidelných prehliadok, revízií a údržby technologických zariadení plavebnej komory. Zabezpečí sa funkčnosť vodného diela, jeho bezpečnosť a tým aj komplexnejšia protipovodňová ochrana priľahlého územia.